Xalkiadakis Logo

Delivery within 24 hours

CRETAN PRODUCTS

897 products
Labels:
Brands:

SYNTIXAKIS
Syntixaki Selected Eggs Medium 53- 63 gr 10 Pieces
0.24€/pc.
 
2.42€
 
Add
 

SYNTIXAKIS
Syntixaki Eggs Large 63 - 73 gr 10 Pieces
0.39€/pc.
 
3.90€
 
Add
 
Hot Suggestions Hot Suggestions

LADAKIS FARM
Ladakis Farm Eggs Medium 53 - 63 gr 10 Pieces
0.31€/pc.
 
3.12€
 
Add
 
-30%
Biological Biological Vegan Vegan Hot Suggestions Hot Suggestions

THAMMA
Thamma Decoction Earl Grey Tea Organic Vegan 12 x 2 gr
0.25€/pc. 0.17€/pc.
2.95€
2.06€
 
Add
 
-30%
Biological Biological Vegan Vegan Hot Suggestions Hot Suggestions

THAMMA
Thamma Decoction Pure Green Tea Organic Vegan 12 x 2 gr
0.25€/pc. 0.17€/pc.
2.95€
2.06€
 
Add
 
-30%
Gluten free Gluten free Biological Biological Vegan Vegan Hot Suggestions Hot Suggestions

THAMMA
Thamma Decoction Gentle Evening Organic Vegan Gluten Free 12 x 1 gr
0.32€/pc. 0.23€/pc.
3.88€
2.72€
 
Add
 
-30%
Gluten free Gluten free Biological Biological Vegan Vegan Hot Suggestions Hot Suggestions

THAMMA
Thamma Decoction Louisa Darling Organic Vegan Gluten Free 12 x 1,5 gr
0.32€/pc. 0.23€/pc.
3.88€
2.72€
 
Add
 
-30%
Gluten free Gluten free Biological Biological Vegan Vegan Hot Suggestions Hot Suggestions

THAMMA
Thamma Cretan Daylight Herbal Tea Organic Vegan Gluten Free 10 x 1.4 g
0.39€/pc. 0.27€/pc.
3.88€
2.72€
 
Add
 
-35%
Hot Suggestions Hot Suggestions

AGROKTIMATA KRITIS
Agroktimata Kritis Aroma Of Crete Eggs Ω3 Medium 6 Pieces
0.56€/pc. 0.37€/pc.
3.38€
2.20€
 
Add
 
-30%
Hot Suggestions Hot Suggestions

MILLS OF CRETE
Mills of Crete Hard Flour 1 kg
1.95€/kg 1.36€/kg
1.95€
1.36€
 
Add
 
-15%
Hot Suggestions Hot Suggestions

GERANI
Gerani Gazoza Soft Drink 500 ml
2.00€/L 1.70€/L
1.00€
0.85€
 
Add
 
-15%
Hot Suggestions Hot Suggestions

GERANI
Gerani Lemonade Soft Drink 500 ml
2.00€/L 1.70€/L
1.00€
0.85€
 
Add
 
-15%
Hot Suggestions Hot Suggestions

GERANI
Gerani Biral Soft Drink 500 ml
2.00€/L 1.70€/L
1.00€
0.85€
 
Add
 
-30%
Hot Suggestions Hot Suggestions

MILLS OF CRETE
Mills of Crete Mix for Traditional Bread 1 kg
2.50€/kg 1.75€/kg
2.50€
1.75€
 
Add
 
-20%
Hot Suggestions Hot Suggestions

BIOCHYM
Bioxym Concentrated Orange Juice 840 ml
4.01€/L 3.21€/L
3.37€
2.70€
 
Add
 
-20%
Gluten free Gluten free Biological Biological Vegan Vegan Hot Suggestions Hot Suggestions

THAMMA
Thamma Ice Tea Lemon Organic Vegan Gluten Free 330 ml
4.09€/L 3.27€/L
1.35€
1.08€
 
Add
 
-20%
Gluten free Gluten free Biological Biological Vegan Vegan Hot Suggestions Hot Suggestions

THAMMA
Thamma Ice Tea Peach Organic Vegan Gluten Free 330 ml
4.09€/L 3.27€/L
1.35€
1.08€
 
Add
 
-20%
Gluten free Gluten free Biological Biological Vegan Vegan Hot Suggestions Hot Suggestions

THAMMA
Thamma Ice Tea Green Tea With Lemon & Matcha Organic Vegan Gluten Free 330 ml
4.09€/L 3.27€/L
1.35€
1.08€
 
Add
 
-10%
Hot Suggestions Hot Suggestions

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΣΙΚΝΑΚΗ
Tsiknakis Family Barley Rusk 2 kg
3.99€/kg 3.59€/kg
7.98€
7.18€
 
Add
 
-10%
Hot Suggestions Hot Suggestions

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΣΙΚΝΑΚΗ
Tsiknakis Family Rusk Wheat 2 kg
3.99€/kg 3.59€/kg
7.98€
7.18€
 
Add
 
-35%
Vegan Vegan Hot Suggestions Hot Suggestions

TSATSAKIS BAKERY
Tsatsakis Bakery Cretan Rusk Vegan 600 gr
5.75€/kg 3.73€/kg
3.45€
2.24€
 
Add
 
-51%
Gluten free Gluten free Hot Suggestions Hot Suggestions

TOSTAKI
Tostaki Parizaki Gluten Free 330 gr
7.97€/kg 3.94€/kg
2.63€
1.30€
 
Add
 
-15%
Gluten free Gluten free Hot Suggestions Hot Suggestions

OIKONOMAKIS SALADS
Oikonomakis Salads Mustard Gluten Free 500 gr
5.10€/kg 4.34€/kg
2.55€
2.17€
 
Add
 
-25%
Hot Suggestions Hot Suggestions

TO MANNA
To Manna Wholemeal Barley Nuts 600 gr
6.67€/kg 5.00€/kg
4.00€
3.00€
 
Add
 
-35%
Hot Suggestions Hot Suggestions

TO MANNA
To Manna Nut Mini Barley Bun 400 gr
8.05€/kg 5.23€/kg
3.22€
2.09€
 
Add
 
-10%
Hot Suggestions Hot Suggestions

PAPAZOGLOU
Papazoglou Russian Salad 500 gr
5.96€/kg 5.36€/kg
2.98€
2.68€
 
Add
 
-15%
Hot Suggestions Hot Suggestions

FOURNOS HATZI
Fournos Hatzi Rye Rusks 400 gr
6.60€/kg 5.60€/kg
2.64€
2.24€
 
Add
 
-50%
Hot Suggestions Hot Suggestions

CHIOTAKIS
Chiotakis Sfakianes Pies 4 Pieces 500 gr
12.16€/kg 6.08€/kg
6.08€
3.04€
 
Add
 
-20%
Hot Suggestions Hot Suggestions

GRANDMA'S WOOD-FIRED OVEN
Grandma's Wood-Fired Oven Eftazymo Rusk With Chickpea Sourdough 500 gr
7.80€/kg 6.24€/kg
3.90€
3.12€
 
Add
 
-20%
Hot Suggestions Hot Suggestions

GRANDMA'S WOOD-FIRED OVEN
Grandma's Wood-Fired Oven Whole Grain Migadi Rusk With Sourdough 500 gr
7.80€/kg 6.24€/kg
3.90€
3.12€
 
Add
 
-25%
Vegan Vegan Hot Suggestions Hot Suggestions

TSATSAKIS BAKERY
Tsatsakis Bakery Breadsticks Wheat Breadsticks Vegan 200 gr
8.90€/kg 6.65€/kg
1.78€
1.33€
 
Add
 
-20%
Hot Suggestions Hot Suggestions

FRESH SNACK
Big Taste Croissant With Hazelnut Praline 150 gr
8.33€/kg 6.67€/kg
1.25€
1.00€
 
Add
 
-10%
Hot Suggestions Hot Suggestions

EROFILI AVGENAKIS
Erofili Avgenakis Small Barley Rusks With Olives 380 gr
8.21€/kg 7.39€/kg
3.12€
2.81€
 
Add
 
-35%
Hot Suggestions Hot Suggestions

TO MANNA
To Manna Stone Mill Whole Grain Oil Rusks 270 gr
11.78€/kg 7.67€/kg
3.18€
2.07€
 
Add
 
-20%
Hot Suggestions Hot Suggestions

TA MERAKLIDIKA
Ta Meraklidika Sour Mitzithra Cheese Pies 500 gr
9.96€/kg 7.96€/kg
4.98€
3.98€
 
Add
 
-10%
Hot Suggestions Hot Suggestions

PAPAZOGLOU
Papazoglou Tzatziki 250 gr
8.88€/kg 8.00€/kg
2.22€
2.00€
 
Add
 
-25%
Hot Suggestions Hot Suggestions

TO MANNA
To Manna Ladokouluro with Orange Juice & Cinnamon 290 gr
11.69€/kg 8.76€/kg
3.39€
2.54€
 
Add
 
-10%
Hot Suggestions Hot Suggestions

EROFILI AVGENAKIS
Erofili Avgenakis Small Tomato Rusk 300 gr
9.73€/kg 8.77€/kg
2.92€
2.63€
 
Add
 
-10%
Hot Suggestions Hot Suggestions

EROFILI AVGENAKIS
Erofili Avgenakis Small Oregano Rusk 300 gr
9.73€/kg 8.77€/kg
2.92€
2.63€
 
Add
 
Cart

Your cart is empty

41 Stores

© 2026 Chalkiadakis all rights reserved